बलेवा – दशैंँ नजिकिएसँगै यहाँको कालिका मन्दिरमा जाने भक्तजनको भक्तजनको भिड बढन थालेको छ । गत चैत, बैसाख, जेठ र असारमा लकडाउनका कारण मन्दिर प्रवेशमा प्रतिवन्ध लगाएकोले भक्तजनको उपस्थिति हुन पाएन । ऐतिहासिक चैतैदशै मेला पनि भएन ।


ADVERTISEMENT


साउनदेखि छिटफुट जाने भक्तजनले पनि पूजा गरेनन् । अहिले पनि मन्दिरमा फूल, प्रसाद र टिकाको छुट्टै व्यवस्था नगरिए पनि भक्तजनको आगमन बढ्दै आएको छ । पर्यटन मन्त्री योगेश भट्टराईले कात्तिक १ गतेदेखि देशभरका धार्मिक तीर्थस्थल खुलाउन निर्देशन गरेपछि यहाँका मठ मन्दिरमा चहलपहल बढेको हो । “शनिवारदेखि कालिका मन्दिर खुल्छ रे, अब पूजा गर्न जानुपर्ला” पर्वतको पाङकी यमुना शर्माले भनिन् “लकडाउनका कारण जान पाएकी थिइन। मन्दिर नखुल्दा धार्मिक गतिविधि पनि हुन सकेको छैन ।”


ADVERTISEMENT

# # #


भक्तजनको चहलपहल तुलनात्मक बढ्न थालेकाले मन्दिर कसरी खुलाउने भन्ने छलफल गर्न थालिएको कालिका भगवती गुठीका अध्यक्ष राजु खड्काले बताए । उनले भने, “सङक्रमणको समय भएकाले खुला गर्दा अप्ठ्यारो पर्छ कि भन्ने लागेको हो, अन्यत्र सबै खुला गरिएकाले मन्दिरमा सुरक्षित भएर पूजा गर्न लगाइयो भने खुला गर्न मिल्ला। प्रहरी र जिल्ला प्रशासनमा पनि यसबारे कुरा भइसकेको छ ।

विगतमा घटस्थापनादेखि उक्त मन्दिरमा सयौं भक्तजन आउने गर्थे । यो बर्ष कम भएपनि आस्था राख्नेका लागि रोक्न नसकिने अध्यक्ष खडकाले बताउनुभयो ।जिल्लामा कालिका मन्दिरका साथै पञ्चकोट, शालिग्राम संग्राहलयमा पनि पर्यटक बढेका छन् । लकडाउनका कारण बन्द रहेको नेपालकै लामो झोलुङ्गे पुलमा अहिले यात्रा गर्ने बढेका कारण होटल तथा रेष्टुरेन्ट पनि सञ्चालन हुन थालेका छन् । लकडाउन खुला भएकोले व्यावसाय बढ्न थालेको होटल संघका जिल्लाअध्यक्ष अर्जुन चोखालले बताए। अझै होटलमा बस्ने गरी पाहुना आएका छैनन्, तर धार्मिक र पर्यटकीय क्षेत्र खुला छ भन्ने सन्देशले केही पाहुना आएका उनले बताए।


ADVERTISEMENT

#
#


खाद्य वस्तुको ब्यापारका साथै अन्य ब्यापार पनि बढ्न थालेकोे उद्योग बाणिज्य संघका महासचिव नरेश कंडेलले बताए ।

प्रतिकृया

प्रतिकृया