”भारतको सहयोग सामाजिक–आर्थिक विकासका लागि नेपालमा मानव स्रोतको विकासमा बेजोड”

काठमाडौं । काठमाडौं स्थित भारतीय राजदूतावासले नेपालका विभिन्न विश्वविद्यालय तथा कलेजहरुमा स्नातक तहको अध्ययनलाई अघि बढाउन २ सय जेहेन्दार नेपाली विद्यार्थीहरुलाई शैक्षिक सत्र २०१८–२०१९ का लागि स्वर्ण जयन्ती छात्रवृत्ति प्रदान गरेको छ ।

यस वर्ष नेपालका ५० जिल्लाको विद्याथीहरुले MBB, BDS, BE, B.Sc., BBA, B.Com लगायत ३६ वटा स्नातक कोर्षका लागि छात्रवृत्ति पाउनेछन् । यी विद्यार्थीहरु मध्ये ४५ प्रतिशत छात्रा र ८ प्रतिशत अपाङ्ग रहेका छन् ।


ADVERTISEMENT

# # #


होटेल हायात रिजेन्सीमा आयोजित स्वर्ण जयन्ति छात्रवृत्ति समारोहका प्रमुख अतिथि शिक्षा सचिव खगराज बरालले २ सय विद्यार्थीहरुलाई छात्रवृत्तिका लागि योग्यताको प्रमाणपत्र प्रदान गर्नुभयो । नेपालका लागि भारतीय राजदूत श्री मञ्जीव सिंह पुरीले छात्रवृत्ति प्राप्त गर्ने विद्यार्थीहरुलाई बधाई दिदै उनीहरुलाई व्यक्तिगत तथा व्यवसायिक सफलता हासिल गर्न सल्लाह दिनुभयो । उनीहरुको सफलताले नेपालको सामाजिक आर्थिक विकासमा टेवा पूर्याउनुका साथै भारत–नेपाल सम्बन्धलाई थप मजबुत बनाउने राजदूत पुरीले बताउनुभयो ।

सन् २००२ मा भारत सरकारले “भारत–नेपाल आर्थिक सहकार्य” को ५० वर्ष पुरा भएको अवसरमा यस प्रतिष्ठित स्वर्ण जयन्ति छात्रवृत्तिको सुरुवात गरेको थियो । यस छात्रवृत्ति कार्यक्रमको पहिलो संस्करण अन्तर्गत ५० जेहेन्दार नेपाली विद्यार्थीहरुलाई छात्रवृत्ति प्रदान गरिएको थियो । सन् २००७ मा सो छात्रवृत्ति संख्या वृद्धि भइ १ सय पुगेको थियो । सन् २०१२ देखि यता छात्रवृत्ति संख्या दुई गुनाले वृद्धि भएर २ सय भएको छ । यस छात्रवृत्ति कार्यक्रम अन्तर्गत MBBS/BDS को विद्यार्थीले पाँच वर्ष स को विद्यार्थीले पाँच वर्ष सम्म प्रति महिना नेरु ४ हजार , BE को विद्यार्थीले चार वर्षसम्म प्रति महिना नेरु ४ हजार  र अन्य स्नातक कोर्ष अध्ययन गर्ने विद्यार्थीले तीन वर्ष सम्म प्रति महिना नेरु ३ हजार प्राप्त गर्नेछन् । हाल सम्म नेपालका ७७ जिल्लका २३ सय ५० भन्दा बढी नेपाली विद्यार्थीलाई भारत सरकारका तर्फबाट स्वर्ण जयन्ति छात्रवृत्ति प्रदान गरिसकिएको छ ।

नेपाल तथा भारतका विश्वविद्यालय तथा कलेजमा चिकित्सा, विज्ञान, पशु विज्ञान, औषधि विज्ञान, दन्त विज्ञान, कृषि, इन्जिनियरिङ्ग, कला, कमर्स, विज्ञान, कम्पुटर विज्ञान, नर्सिङ तथा अन्य विभिन्न विषयका अध्ययनका लागि भारत सरकारले कूल ३ हजार छात्रवृत्ति प्रदान गर्दछ । यी छात्रवृत्तिहरु नेपाल तथा नेपाली जनताको समग्र सामाजिक–आर्थिक विकासका निमित्त नेपालमा मानव स्रोतको विकासमा सहयोग पुर्याउन भारतले गरेको प्रयासको एक हिस्सा हो ।

प्रतिकृया

प्रतिकृया