काठमाडौं – स्वतन्त्र सामाजिक प्रतिष्ठानले शारीरिक असक्षमता भएका विद्यार्थीहरूका लागि  ४ दिने आउटडोर नेतृत्व पाठ्यक्रमको समापन गरेको छ ।  फाउन्डेसनले असक्षमता भएका विद्यार्थीहरूका लागि भाद्र ३१ देखि असोज ३ सम्म ४ दिने   कोर्स सञ्चालन गरेको हो ।


ADVERTISEMENT


फाउन्डेसनले स्पाइनल कर्ड इन्जुरी नेटवर्क नेपालका १२ जना विद्यार्थीलाई ४ दिने आउटडोर नेतृत्व पाठ्यक्रममा  सहभागी गराएको हो ।


ADVERTISEMENT

# # #


संस्थाले सो कार्यक्रम २०१९ मा सञ्चालन  मा सञ्चालन गरिएको विभिन्न असक्षमता भएका विद्यार्थीहरूका लागि समान व्यवहारिक पाठ्यक्रमको दोस्रो क्रम भएको जनाएको छ ।

पहिलो कार्यक्रमको प्रभावले फरक अपाङ्गता भएकाहरूका लागि २०२२ व्यवहारिक शिक्षा पाठ्यक्रमलाई उत्प्रेरित गरेको प्रतिष्ठानले जनाएको छ ।

कार्यक्रमका बारे जानकारी दिँदै संस्थाले आफ्नो प्रेस विज्ञप्तिमा  लेखेको कुरा जास्ताको तस्तै :

स्वतन्त्रता सामाजिक प्रतिष्ठान (Est. 2016) ले युवाहरूलाई व्यवहारिक शिक्षाको बारेमा शिक्षित गर्ने लक्ष्य राखेको छ। व्यवहारिक शिक्षा परियोजना साहसिक पर्यटनमा उपलब्ध अवसरहरूबारे अनभिज्ञ स्थानीय युवाहरूलाई व्यवहारीक व्यावसायिक रूपमा काम गर्ने अवसरहरू खोल्ने पहल हो।

प्रतिष्ठानले प्रशिक्षण र जागरूकता मार्फत फरक पार्ने लक्ष्य राखेको छ। प्रतिष्ठानको विश्वास छ कि बाहिरी शिक्षाले विद्यार्थीहरूलाई टोलीको रूपमा सँगै काम गर्न, स्वतन्त्र रूपमा सोच्न, बाँच्नको सीपहरू विकास गर्न, र ह्यान्ड्स् अन प्रशिक्षण मार्फत प्रकृतिको कदर गर्ने सीपहरू प्रदान गर्दछ।

फाउन्डेसन मार्फत  नेपालका युवाहरूलाई व्यवहारिक शिक्षाको परिचय गराउन एउटा सानो कदम चाल्न चाहन्छौं। हामी विश्वास गर्छौं कि यो प्रारम्भिक स्पार्कको साथ, हामीले युवाहरूमा चेतना र आउटडोरको लागि चाहना जगाउन सक्षम हुनेछौं ताकि उनीहरूले चाहेको खण्डमा साहसिक पर्यटनमा काम गर्ने जानकारीपूर्ण निर्णय लिन सक्नेछन्।

नेपालमा अपाङ्गता भएका बालबालिकाको हेरचाह गर्ने प्रणाली निर्माण गर्न निकै पछाडि छ । हामीले पहिचान गर्यौं कि पूर्वाधार, चेतना, र स्रोतहरूको अभावले अपाङ्गता भएका बालबालिकाका अनुभव र अवसरहरूलाई सीमित गर्छ, जुन विशेष गरी पर्यटनको क्षेत्रमा सत्य हो।

हामीले नेपाल स्पाइनल कर्ड इन्जुरी नेटवर्क नेपालसँगको सहकार्यमा स्पाइनल कर्ड इन्जुरीबाट अपाङ्गता भएका १२ बालबालिकालाई ४ दिने बृहत् कार्यक्रम गराएका छौं। पाठ्यक्रमले बच्चाहरूलाई क्याम्पसाइटमा बस्ने, बाहिरी खाना पकाउने, पैदल यात्रा, जिपलाइनिङ, र एब्साइलिङ, आधारभूत प्राथमिक उपचारको अनुभव गर्न मद्दत गर्यो।

यी अनुभवहरू सबै बच्चाहरूको लागि पहिलो थिए। प्रशिक्षकहरूले विद्यार्थीहरूलाई नेतृत्व र टोली कार्यको विभिन्न अवधारणाहरू सिकाउन विभिन्न खेलहरू पनि सञ्चालन गरे। पहिलो पटक जिपलाइन र र्यापल गर्दा केटाकेटीहरूले व्यक्त गरेको मुस्कान र आनन्दले हामीलाई ठूलो सन्तुष्टिको भावनाले भरिदियो र हाम्रो मन छोयो।

पाठ्यक्रम पछि हामी पाठ्यक्रमको प्रभाव बुझ्न विद्यालयका अधिकारीहरूसँग बस्यौं। उनीहरूले हामीलाई स्पाइनल इन्जुरीका कारण अधिकांश विद्यार्थी जीवनभर ह्वीलचेयरमा बस्नु पर्ने बताए। कोही पनि आफ्नो जीवनमा यस्ता बाहिरी अनुभवहरूको लागि तयार हुँदैनन्।

सामान्य दैनिक गतिविधिहरू पनि अचानक पीडादायी र गाह्रो थियो। यसले उनीहरूलाई उदास, निराश र उत्प्रेरित महसुस गरे। बाहिरी जीवन र गतिविधिहरू तिनीहरूको अवस्थाको कारण बढी गाह्रो छ। विद्यार्थी र स्पाइनल कर्ड इन्जुरी नेटवर्क नेपालले यस्तो जीवन परिवर्तन गर्ने कार्यक्रम आयोजना गरेकोमा कृतज्ञता व्यक्त गरेका छन् । विद्यार्थीहरूलाई पाठ्यक्रम पछि उत्प्रेरित र सशक्त बनाइनेछ, उनीहरूको आत्मविश्वास बढाउँदै र उनीहरूलाई आश्चर्य र आत्मविश्वासको ठूलो भावनाका साथ जीवनको सामना गर्न बनाइनेछ।

विद्यार्थीहरूले पनि प्रत्येक वर्ष यस्तो पाठ्यक्रम आयोजना गर्न अनुरोध गरे, जुन हामीले पनि त्यस्ता पाठ्यक्रमको महत्त्व र प्रभावलाई ध्यानमा राखेर गर्न सहमत भयौं।

स्वतन्त्रता सामाजिक प्रतिष्ठान, संस्थापक सदस्य तथा प्रशिक्षक,  बिद्यार्थीहरुलाई तालिम दिनुहुने NOLS वरिष्ठ फिल्ड इन्स्ट्रक्टर जगन तिमिल्सिनाले विद्यार्थीहरु गतिविधिमा साँच्चिकै संलग्न हुने गरेको बताउनुभयो, ‘ एकपटक उनीहरु गतिविधिमा लागेपछि उनीहरु उत्प्रेरित हुने गर्दछन् । गतिविधिहरुको साँच्चै मजा लिँदै हुनुहुन्छ।’

अमेरिकाको NOLS (National Outdoor Leadership School) को प्रशिक्षकका रुपमा अमेरिकामा व्यवहारिक शिक्षा सिकाउने र अन्तर्राष्ट्रिय स्तरको व्यवहारिक शिक्षा प्रदान गर्ने स्पाइनल कर्ड इन्जुरी नेटवर्क नेपालका सचिव  केशव थापाले बताए ।